MEMORIAL UNIVERSITY 2023 SPRING GRADUATES
Physical Education
Cameron TOBIN
Physics
Michael David BURKE
Political Science
Gala PALAVICINI JÁUREGUI
Psychology
Tori Vanessa BURT
Recreation
Ashley Christina HODGE
Religious Studies
Leah Alexandra Eileen DOWNEY
Social Work
Laura Emily TARRANT
Sociology
Haley Rose YOUNG
Spanish
Maria Marjorie MILLS
Technology
Stephen Denys BLUNDELL
University Medal for Excellence in an All-course Master’s Program
Kara Elizabeth STRICKLAND
University Medal for Excellence in a Thesis Based Master’s Program
Émile VADBONCOEUR
Chancellor’s Graduate Award
Khatereh Maryam BAHMANPOUR
Chancellor’s Undergraduate Award
Courtney Alisha LOVELESS
Fry Family Foundation Graduate Leadership Award
Khatereh Maryam BAHMANPOUR
Fry Family Foundation Undergraduate Leadership Award
Courtney Alisha LOVELESS
Advisory Board Chair’s Leadership Award
Caroline Emma MACDONALD
College of Registered Nurses of Newfoundland and Labrador Award for Excellence in M.N./M.SC.N. Program (Nurse Practitioner Option)
Stephanie Tana DECKER
College of Registered Nurses of Newfoundland and Labrador Award for Excellence in M.N./M.SC.N. Program (Practicum Option)
Danita Connie Vianne CROUCHER
Austrian Ambassador’s Prize
Lydia Anne BODWELL
Canadian Association of Geographers (CAG) Award
Katherine Louise LITTLE
Captain Robert A. Bartlett Science Award
Michael David BURKE
Book Prize of the Consul General of Switzerland in Montréal (French)
Sydney Colleen ROCHE
Book Prize of the Consul General of Switzerland in Montréal (German)
Margaret Ann CALDWELL
Reginald H. Brown Q.C. Memorial Scholarship
Jenna Lee RALPH
Dick Buehler Award in Theatre
Nathan Liam GEROW
Dr. Sharon Buehler Community Health and Humanities Convocation Award
Alicia Kimberlyn BLACKMORE
Faculty of Business Administration Advisory Board Bachelor of Business Administration Award for Excellence
Ijeoma Nicole OBIODIAKA
Faculty of Business Administration Advisory Board B. Comm. (Co-op) Award for Excellence
Jessica Ann JACKSON
Faculty of Business Administration Advisory Board MBA Award for Excellence
Belle Virginia STEINHAUER
Faculty of Business Administration Dean’s Award
Héctor Isai AGUILAR HERNANDEZ Kirill Aleksandrovich VAVILKIN Jessica Rose MAHER
Faculty of Business Administration Dean’s MBA Award
Wesley Isaac ERNST
Faculty of Engineering and Applied Science Dean’s Award of Excellence (M.eng. Program)
Alies FAISAL
Faculty of Engineering and Applied Science Dean’s Award of Excellence (Course-based Master’s Program)
Saroj GAUTAM
Canadian Society for Civil Engineering, CSCE, Newfoundland and Labrador Section Convocation Award
Erin Amelia BURT
Canadian Society of Mechanical Engineering Medal for Academic Excellence
Matthew Philip BRODERS
Senator Joan Cook Convocation Award in Canadian Politics
Gala PALAVICINI JÁUREGUI
Cox and Palmer Prize in Law and Society
Melissa Ann NOBLE
Dean’s Honour Award in Engineering
Billy Wesley BARNES
David Dunsiger Award for Excellence
Sylvester Boadi ABOAGYE
Faculty of Education Dean’s Graduate Award
Khatereh Maryam BAHMANPOUR
Faculty of Education Dean’s Undergraduate Award
William Trent BURGESS
Harvey and Doris Murcell Scholarship in Religious Studies
Leah Alexandra Eileen DOWNEY
A.C. Hunter Prize in English
Victor Lucas BORGES
IEEE Newfoundland and Labrador Section Award
Kamal Mohamed Youssef Mohamed ALI
Gordon and Helen Jones Convocation Award for Excellence in English
Simon Todd TAYLOR
Margaret Waterman Kelly Teaching Prize
Ashley Diane STOCKLEY
Law Foundation of Newfoundland and Labrador Law School Scholarship
Aaron Mitchel RHINELANDER
William J. May Prize in Post-secondary Studies (Undergraduate)
Ashley Margaret Gardner REID
MBA Award for Academic Excellence
Mollie Isabelle BROWNE
Memorial University of Newfoundland English Student Society (MESS) Award
Taylor Bonita GILL
MER Award for Academic Excellence
Ha Anh Phuong TRAN
Grace Morgan Prize in Biochemistry (Nutrition)
Caroline KEATS
Margaret Fitzpatrick Morgan Medal in Nursing
Hillary Lynn FURLONG
Newfoundland & Labrador College of Social Workers’ Student Award
Sarah Patricia NEAR
Newfoundland & Labrador Teachers’ Association Medal
William Trent BURGESS
Professional Engineers and Geoscientists Newfoundland and Labrador Anniversary Award
Brooklyn Marie HOLLETT
Professional Engineers and Geoscientists Newfoundland and Labrador Award for Excellence
Derrick TAN
Professional Engineers and Geoscientists Newfoundland and Labrador Award for Excellence in Geoscience
Mary Julianna WHELAN
Prize of the Ambassador of the Federal Republic of Germany
Margaret Ann CALDWELL
Drs. James and Leslie Rourke Dean’s Convocation Award in Medicine
Melissa Ann TOBIN
Lisa Savage MBA Convocation Award
Jonathan Fredrick BUTLER
Society of Chemical Industry Merit Award (Chemistry)
Katherine Lorraine STEEVES
Society of Chemical Industry Merit Award (Biochemistry)
Jude Vincent Dobbin POWER
George M. Story Convocation Award in Arts
Courtney Alisha LOVELESS
Leslie Thoms Convocation Award
Bethany Rachael Joy JACOBS
Moire A. Wadleigh Graduate Award for Excellence in Environmental Science-master of Environmental Science
Laura Frances PICCIRILLO
Moire A. Wadleigh Graduate Award for Excellence in Environmental Science-doctor of Philosophy
Lynsay Anne SPAFFORD
Dr. James L. Walker Convocation Award
Courtney Alisha LOVELESS
Captain George C. Whiteley English Prize
Margaret Ann CALDWELL
BACHELOR OF ARTS (HONOURS)
Harsha Ajith Liam Mackenzie Andrews Andrew Douglas Joseph Maxwell Ballam Ryan Frederick Wayne Barrett Bridget Barry Haley Loretta Bonnell Hannah Jean Borotsik Shawna Brenton Calum Joseph Brydon Neil Murray Burgess Jayden Theresa Byrne Margaret Ann Caldwell Leo Orton Cox Jessica Rose Cross Samuel Thomas Dinn Kelsey Downer Molly Kathleen Downey Kassandra Lee Drake Rebecca Jane Howie Margaret Anne Hynes Sydney Knapman Leah Jeanne Lewis Courtney Alisha Loveless Emily Jessica Faye Lundrigan Camden John Mackenzie Kera Olivia Mcgrath Aaron Russell Murphy Jessica Ann Nause Lisa Colleen Neal Rachael Elizabeth Pike Ely Pittman Lindsay Nicole Postma Erin Bridget Power Heather Allison Preston Arielle Skye Przybysz Brendan Michael Redmond Alana Short Hannah Elizabeth Sobie Melissa Joy Stansbury Christopher Stoyles Simon Todd Taylor Tanvi Vora Miriam Sophia Woelfel Amy Rebecca Young Haley Rose Young
BACHELOR OF ARTS
Mohammed Abdulaziz Ahmed Ifeoluwa Victoria Oludamilola Alaba Abdalnasser Ali Nour Almadhoun Erika Corrine Joy Alyward Rachel Sue-anne Andrews Joséphine Elisabeth Arsenault Julia Ashworth Eleanor Mariana Ata-burke Gillian Mary Aylward Hannah Tracy Baker Cynthia Jinene Ball Rylee Katherine Barry Megan Stephanie Bartlett Dhyani d’esprit Beaucage Frost Emily Jane Benson Rhianna Elizabeth Bishop Gregory Michael Blake Kelly Marie Blundon Lydia Anne Bodwell Victor Lucas Borges Jordan Douglas Bragg Rheannyn Rhoda Beatrice Brockerville-wall Travis Ronald Brown Daniel James Bruce Amy Bryant Taylor Elizabeth Lorraine Burke Sophie Ann Burness Hannah Mary Butt Lucinda Jolene Butt Taylor Allan Butt Janelle Alena Caravan Cassandra Lynn-anne Careen Maria Grace Carey Julia Nicole Case Samantha Lynn Churchill Julia Maria Clark Katlyn Alexandria Clarke Alyssa Starlene Cole Mackenzie Aileen Collett Emily Dianne Collier Kennedy Millie Anne Collins Alexis Coombs Julia Emily Coombs Michael Leonard Cowley Alyssa Arelie Craig Brandon Harry Cuza Justice Evangelista Dallaire Sabrina Marie-anne Deciccio-blaney Danica Dean Sarah Louise Decker Joseph Ryan Dennis
MEMORIAL UNIVERSITY 2023 SPRING GRADUATES
en-ca
2023-06-03T07:00:00.0000000Z
2023-06-03T07:00:00.0000000Z
https://saltwire.pressreader.com/article/282454238379226
SaltWire Network