Memorial University Fall 2021 Graduates
MASTER OF EDUCATION (CONTINUED)
Ghazale GHODOSIAN, St. John’s
Lynn Ann GILL, Amherst, N.S.
Scott Andrew GOOSNEY, St. John’s Amanda Colleen GOSSE, Chilliwack, B.C. Jessica Ivy-lynn GRANTER, Durrell Andrew Dyrick GREELEY, Conception Bay South Jennifer Angela GREENE, Edmonton, Alta. Erin Leigh GRIEVE, Hannon, Ont.
Samuel Kwame GYEKYE, Konongo, Ghana Bahareh HAGHIGHAT, St. John’s
Mariam HALIMI, Mississauga, Ont. Conamara Aphra HAPGOOD, Paradise Kenneth James HAYWARD, Conception Bay South
Jeffery James HENNIGAR, Halifax, N.S.
Karl HILDEBRANDT, Winnipeg, Man. Christa Theresa HODDER, Labrador City
Lisa Michelle HOLLOHAN, Cole Harbour, N.S. Matthew Lawrence HORAN, St. John’s Alexander James HUTCHINGS, Triton Janna Dianne HUXTER, Pasadena William Cecil Ian JANES, Mount Pearl Pamela Joan KELLEY, King’s Point
Melissa Annie KING, Brigus
Stephanie Marie KIRBY, Norris Arm
Olivia LAVIOLETTE, Corner Brook Melanie Elizabeth LEFEBVRE, Sudbury, Ont. Andrew Thomas LITTLE, Grand Falls-windsor Jillian Eva LOCKE, Bedford, N.S.
Sara Linda LODGE, St. John’s
Susan Margaret MACNEAL, Ramara, Ont. Joanne Rita Judith MCDONALD, Goulds Shane MORGAN, Lewisporte
Shahrzad MOSTAAN, St. John’s
Papy Lukula MUKENGE, Port Elgin, Ont. Shane Jonathan MUMMERY, Chilliwack, B.C. Line MURPHY, Fall River, N.S. Samantha Shirley Evangeline MYLES, Garnish Susie Eve NIXON, Lethbridge, Alta.
Robyn Nicole PENNELL, Eastern Passage, N.S. Nichelle Kate PENNEY, Kamloops, B.C. Claude Alexander PIKE, Carp, Ont.
Leanna Michelle PLOUGHMAN, Barachois Brook Lucas POOLE, Deer Lake
Lauren Michael POWER, St. John’s
Karen Grace POWERS, Fort Mcmurray, Alta. Aws QASIM, Calgary, Alta
David John Wallace RAFUSE, Oxford, N.S. Clifton Jarratt Ellison ROSE, Carbonear Rebecca ROWE, Mount Pearl
Robyn Danielle RUMBOLT, Happy Valley-goose Bay
Jessica Danielle RUPRECHT, Heidelberg, Ont. Christopher Derrick RYAN, Catalina
Tanya Gail SACREY, St. John’s
Megan Dianne SAWLER, Pleasantville, N.S. Laura Anne SCHELLA, Fort Mcmurray, Alta. Lauren Elizabeth SHARPE, Paradise
Jenny Nicole SLACK, Hanmer, Ont.
Cavell Elaine SMITH-MASON, St. John’s Leighann Marlene SNOW, Conception Bay South Gavin James STEPHENSON, Richmond Hill, Ont. Talath Saba SYEDA, St. John’s
Colette Andrea VATCHER, Lewisporte Cheryl Catherine WARD, Trepassey Catherine Jean WHIFFEN, St. John’s
Gerard James WHITE, Stephenville
Julie Marie WHITE, Conception Bay South Jonathan Alton YOUNG, St. Anthony
Maria Helen Margaret YOUNG, Conception Bay South
MASTER OF EMPLOYMENT RELATIONS
Abdullah Saif ALQAHTANI, Riyadh, Saudi Arabia David Guy ELGAR, St. Anthony
Nicole Julia KEAY, Ottawa, Ont.
Jennifer Dawn LANGDON, St. John’s
Hilda Grace Chinwe RAYMOND-EBUK, St. John’s Amanda Elizabeth Penny TEMPLEMAN, Wabush Gregory Benjamin WHITE, Norman’s Cove-long Cove
MASTER OF ENGINEERING
Acil Ramadan Ibrahim ABDELNABI, St. John’s Mohammad BAGHERI, St. John’s
Steven James BARTLETT, Mount Pearl Youssef H Mussa DABAS, St. John’s
Aaron Michael GREENE, St. John’s
Shajib Kumar GUHA, Dhaka, Bangladesh Abdollah HAJIZADEH, Khormuj, Iran Spencer Jordan HOLLOWAY, Lethbridge Shahbaz KHAN, Lucknow, India
Sam Sangsueng LEE, St. John’s
Jonas Halvorsen LUNDE, Stavanger, Norway Thi Hong Xuan NGUYEN, Vinh Long, Vietnam Mahdi OMIDALI, Borojerd, Iran
Amy Heather PRICE, Saint John, N.B. Golam RASUL, Dhaka, Bangladesh Yasmeen Ahmed SHOKER, Saskatoon, Sask Tanmoy SINHA, Jessore, Bangladesh Raghul Suraj SUNDARARAJAN, St. John’s Dylan Frank THOMAS, Corner Brook Trung Tien TRAN, Vinh Long, Vietnam Fatemeh YAZDANPANAH, St. John’s
Miao YU, Winnipeg, Man.
Maria YULMETOVA, St. John’s
MASTER OF ENVIRONMENTAL SCIENCE
Zhanae Ashley SUTHERLAND, Sand Hill, Belize Rinu Mary VARGHESE, St. John’s
MASTER OF FINE ARTS
Lorna Nicole CONQUERGOOD, Saskatoon, Sask. Chantal Adrianna FERREIRA-PENNELL, Curling Ardalan HAMEDI, Tehran, Iran
Yalitsa RIDEN, Shelburne, N.S.
Anie TOOLE, Quebec City, Que.
MASTER OF GENDER STUDIES
Sarelle AZUELOS, Calgary, Alta. Shadwa RAMADAN, Kuwait, Egypt
MASTER OF HEALTH ETHICS
Kristen Maureen BYRNE, Saint John, N.B. Zachary Grant WALBAUM, Saskatoon, Sask.
MASTER OF HUMAN KINETICS AND RECREATION
Jonathan Edward Kelland KIRBY, St. John’s Robin Michael STRUTZ, Iqaluit, Nun.
MASTER OF MARINE STUDIES
Emma Loughlin BUTLER, Suffolk, Va. Peter Lukas HETZLER, Fall River, N.S.
Elizabeth Jean NAGEL, Eden Mills, Ont. Macgregor Renee Yang PARENT, Rockland, Ont. Katharine Marie POWER, St. John’s Samson Sze Chai TANG, Tin Shui Wai, Hong Kong
MASTER OF MARITIME MANAGEMENT
Darlin Tatiana GAITÁN, Belize City, Belize Alessandro REPETTO, St. Catharines, Ont.
MASTER OF MUSIC
Madeleine Diane GAUDETTE Tignish, P.E.I.
Azadeh HADAD, St. John’s
MASTER OF NURSING
Casey Alexandra DUNN, St. John’s
MASTER OF PHILOSOPHY
Andrew Michael DIXON, St. John’s Abiba MOHAMMED, Gbimsi, Ghana Andre VEILLEUX Sudbury, Ont. Barbara Akuba YANKEY, Takoradi, Ghana
MASTER OF PHYSICAL EDUCATION
Jordan Kevin FOLEY, Pembroke, Ont. Judy FUNG, Taipei, Taiwan Christopher HADDAD, Pierrefonds, Que Daniel William LEWIS, Gardiner Mines, N.S. Dawn Elizabeth TULK, St. John’s
MASTER OF PUBLIC HEALTH
Shaelynn Louann BARRY, Corner Brook Rachael BOAG, Paris, Ont.
Alanna BOHNSACK, Hanwell, N.B. Gwyneth Marchell COULOMBE, Fredericton, N.B.
Rachel Lynne COWITZ, Calgary, Alta. Gabriel Richard DEVEAUX, Dieppe, N.B. Natalia FAYZULLAEVA-ORODE, Lagos, Nigeria Kavita Marion GILL, Corner Brook
Haley Marie GLAZEBROOK, Halifax, N.S. Angela Dawne HACHÉ, Keswick Ridge, N.B. Susan Catherine HANLON, Tilting
Zohre HASHEMI, Halifax, N.S.
Kristin Ann HEDGES, St. John’s
Amy Elizabeth MURPHY, Paradise
Jessica Marie O’DEA, St. John’s
Shefali PAL, St. John’s
Julia Brianne PRITCHETT, Gander
Kayla Anne ST. CROIX, Bay Bulls
Jake Maurice SHEA, Tignish, P.E.I.
MASTER OF SCIENCE
Stephanie Marie ABBOTT, Gander Muhammad Iftikhar AFTAB, Lahore, Pakistan Sharmin AKHTER, St. John’s Chukwuebuka Jude AMAEFULA, Imo, Nigeria Sourav BARUA, St. John’s
Lindsay Ann BELLOWS, Corner Brook Dhrumit Shaileshbhai BHATT, Conception Bay South
Andrew Gordon BLAGDON, St. John’s Miranda Jean BOUTILIER, Halifax, N.S. Christopher Albert CLARK, Mount Pearl Rebecca Charlotte COLLINS, Mount Pearl Lucas Rodney CRITCH, Conception Bay South Thi Tra My DANG, St. John’s
Cole Killian DEAL, Anchorage, Alas. Dalainey DRAKES, Bowmanville, Ont Marisa Aimee DUSSEAULT, Edmonton, Alta. Janet Mei FERGUSON-ROBERTS, St. Albert, Alta Katherine Racheal FLORES, Kentville, N.S. Tianshuang HAN, Beijing, China
Lian HE, Mount Pearl
Sara Miller JOBSON, Okotoks, Alta. Richard Michael KELLY, St. John’s Shae-lynn Josephine LAHEY, Heart’s Desire Ainsley Raeanne LATOUR, Whitby, Ont. Molly Bronwyn MACMILLAN, Halifax, N.S. Rubaba MAMMADOVA, Baku, Azerbaijan Yellow Heidi MARTIN, St. John’s
Seyed Jalaleddin MONIRI, North Vancouver, B.C. Christina Elizabeth MURPHY, St. Alban’s Megha NAGARI, Hyderabad, India
Jacob Edward NEWMAN, St. John’s
Anne Awele ODEH, St. John’s Vivekkumar Dharmendrakumar PATEL, Windsor, Ont.
Hannah Claire PERRY, Dartmouth, N.S. Indrayani Satish PHADTARE, Satara, India Dorota Kinga PIETRUSZKA, Brzezna, Poland Vanessa Nicole POTVIN, Oro Medonte, Ont Ehsan RAFIEIAZAD, St. John’s
Fatemeh SAFARLOU, St. John’s
Carlos Dasaed SALCEDO CARRENO, Bucaramanga, Colombia
Stephanie SALIA, Accra, Ghana
Adnan SHAFIQ, St. John’s
Raufir Ahmed SHANTO, St. John’s Arindam SIKDAR, Durgapur, India Gabriel Angelo Principe SINDOL, St. John’s Lauren Rochelle Barron SQUIRES, St. John’s Prasun THAPA, St. John’s
Lavaanantha THAYAPARENDRAN, St. John’s Delano Marvin THOMAS, Spanish Town, Jamaica
MASTER OF SCIENCE IN BOREAL ECOSYSTEMS AND AGRICULTURAL SCIENCES
Muhammad Mashaallah FARHAIN, Corner Brook
Allison Mary GROENEN, Nanaimo, B.C. Darrian Paige WASHINGER, Mechanicsburg, Pa.
MASTER OF SCIENCE IN FISHERIES SCIENCE
Andres BEITA JIMENEZ, St. John’s Xiaozhuo TANG, Jiangsu, China
MASTER OF SCIENCE IN MEDICINE
Grace Allison CHRISTOPHER, Hillsborough, N.B.
Ashley Marion Suzanne CRAWFORD, Fredericton, N.B.
Yifu LIAO, St. John’s
Patrick Joseph MCNICHOLAS, St. John’s Caleb Christopher MORDEN, Woodstock, Ont. Rebecca Jean NOORT, St. John’s Abdullah Omar SAIF, Dhaka, Bangladesh Elizabeth SQUIRELL, Kingston, Ont. Om Prakash YADAV, Jaipur, India
MASTER OF SCIENCE IN KINESIOLOGY
Setayesh BEHNAMFAR, Tehran, Iran Reagan Leslie Simone BILODEAU, Old Fort Bay, Que.
Heather Roseanna BRANDON, Forest, Ont. Alice QUAINOO, Ajumako-mando, Ghana
MASTER OF SCIENCE IN MANAGEMENT
Utkal Kumar BALIYARSINGH, St. John’s Nora Elena DAHER MORENO, St. John’s Ashmita LAMICHHANE, Kathmandu, Nepal Katlyn Alexandrea PIKE, Torbay
Sultan Munir Muhammad SADIK, Dhaka, Bangladesh
Sarah-kay Louise WALKER, Waterdown, Ont.
MASTER OF SOCIAL WORK
Tracy Leslie Jean BEST, Mount Pearl Melissa Catherine Anne BRUCE, St. John’s Jordanna Susan COMEAU, St. John’s Emma Jeanne COUILLARD, Kentville, N.S. Deanna LANKHAAR, Calgary, Alta. Sherry Lynn Chivon MACKINNON, Prime Brook, N.S.
Jennifer Mary MACPHERSON, St. John’s Jamie MAHER, Halifax, N.S.
Krista Lynn MARSH, St. John’s Jocelyn Michelle PLANE, Belleville, Ont. Kathleen Olivia SCRINE, Dartmouth, N.S. Amy Elizabeth SHEPPARD, Spaniard’s Bay Crystal Michelle WELLS, St. John’s
MASTER OF TECHNOLOGY MANAGEMENT
Sylvanus Emeka AMADI, Calgary, Alta.
John Edo AUDU, Lagos, Nigeria
Kaelyn BURKE, St. John’s
Chun-lin CHEN, St. John’s
Morgan Tyson LEE, Conception Bay South Mallory Frances MCCOURT, Charlottetown, P.E.I. Samantha Emma Alice MCGIMPSEY, Montréal, Que.
Brandon Christopher PARDY Corner Brook Jacqueline Agnes REARDON, Paradise
Innis James Edward STEPHENSON, Ingersoll, Ont.
Jinnong XIE, Guangdong, China
DOCTOR OF PHILOSOPHY
Abd Al-aziz Ahmad ABU-SALEH, St. John’s Filip Piotr ADAMUS, Krakow, Poland Sidum ADUMENE, Bera Gokana, Nigeria Majid AFSHAR NOGHONDARI, Mashhad, Iran Ala’a Zaid Mohammad AL-HOWAIDE, St. John’s Ahmad Hamad ALKASASBEH, St. John’s Joseph Emil AMEGADZIE, Shia, Ghana Kori Anne ANDREA, North Sydney, N.S. Razyeh BEHBAHANI, London, Ont. Francesca BOSCHETTI, Vercelli, Italy Rüdiger BRECHT, Hamburg, Germany Richard Duncan BUOTE, Halifax, N.S Chantelle BURKE, Long Harbour
Xinwei CHEN, Guangzhou, China
Devin COCHRANE, St. John’s
Jacob Ashworth DANSON FARADAY, Halifax, N.S.
Emily Catherine DOYLE, St. John’s
Faisal FAHD, St. John’s
Laura Rae FALLON , Mount Pearl Kathleen Elizabeth FIFIELD, St. John’s Dylan GALLOWAY, Sudbury, Ont
Yu GONG, Corner Brook
Lillian Kayla Amber HOLDER, Bradford, Ont. Liam KELLY, St. John’s
Tuotian LIAO, St. John’s
Joany Valentina MARIÑO CORONADO, Valencia, Venezuela
Abanoub Atef Fahmy Eskandar MIKHAEL, Mount Pearl
Md. Shafiul Azam MINTU, St. John’s Augustine Uhunoma OSAROGIAGBON, Benin City, Nigeria
Abdalhamid Ahmad RAHOMA, Tripoli, Libya Asta Jade RAND, Huntsville, Ont.
Md Nasmus Sakib Khan SHABBIR, Saskatoon, Sask.
Farshid SHAHROKHI, Mississuaga, Ont. Anthonydura Madhushika Maheshini SILVA, Kalutara, Sri Lanka
René Alberto SILVA JIMENEZ Oratorio, Guatemala
Seerat VIRK Chandigarh, India
Guoli XIA, Jiange County, China
Pei YANG, Zhumadian, China
Ruosi ZHA, Qianshan, China
Ryan ZIER-VOGEL, Surrey, B.C.
DOCTOR OF PSYCHOLOGY
Jonah Samuel NADLER, Ottawa, Ont. Megan Ashley POLLARD, Torbay Nicole RODRIGUEZ, Mount Pearl Vanessa Dawn STRONG, Mount Pearl
DIPLOMA IN ANCIENT WORLDS
Aaron Scott FIFIELD Mount Pearl Jacob De Boer VANDERKLOET St. John’s
DIPLOMA IN BUSINESS ADMINISTRATION
Tanmoy DAS, Chittagong, Bangladesh Marisa Lynn LAWRENCE, Pasadena Afsana MIMI, St. John’s
Tasfia Tasneem SARA, Dhaka, Bangladesh
DIPLOMA IN PERFORMANCE AND COMMUNICATIONS MEDIA
Gregory Robert KERWIN, Lower Sackville, N.S. Simbarashe Stephen MATOUSHAYA, Harare, Zimbabwe
DIPLOMA IN POLICE STUDIES
Ryan Gerard ADAMS, Mount Pearl Zach COSTIGAN, Paradise
DIPLOMA IN TECHNOLOGY EDUCATION
Sarah Kay BAILLIE, Kingston, N.S.
Emily Elizabeth BALL, Burnt Islands
Alex Curtis BECK, Goulds
Micaela Abigail COLLIER, Paradise Alexander James DUFF, St. John’s
Jessica Mary FINNIE, Shelburne, Ont.
Alex Terry INGS, Gander
Heidi Erin JACKSON, Cavendish
Sarah Joanne Carmelita JOHNSON, Goulds Trevor LEWIS, Gander
Brett Miller MACDONALD, St. John’s
Cole William MURPHY, Little Bay
Sandra Lynn MURPHY, Halifax, N.S.
Emily SCEVIOUR, Fort Mcmurray, Alta. Sarah Makenzie SHEPPARD, Paradise Benjamin Edward STONE, Conception Bay South Nicole Lilly TORRAVILLE, St. John’s
Stacey Bridget WALSH, Harbour Main
Billi Ann YETMAN, St. John’s
GRADUATE DIPLOMA IN ARTS
Sadiatun Rashna ETI, St. John’s
Kara Eleanor Lynn OSMOND, Portugal Cove-st. Philip’s
GRADUATE DIPLOMA IN BUSINESS ADMINISTRATION
Christopher Philip CORKUM, St. John’s
GRADUATE DIPLOMA IN ENGINEERING
Laura Chikaodinaka EPHRAIM, St. John’s
GRADUATE DIPLOMA IN MEDICINE
Marissa Lacey HOUSE-DENINE, St. John’s
CERTIFICATE IN ANCIENT LANGUAGES
Jacob De Boer VANDERKLOET, St. John’s
CERTIFICATE IN BUSINESS ADMINISTRATION
Ian Colby GIDGE, Grand Falls-windsor Gerard Calvin Dominic LYNCH, Paradise Christine Marguerite MCNEIL, Lower Island Cove
Jacqueline Michelle SMALL, Conception Bay South
Rahma TASNIM, Dhaka, Bangladesh Gregory Benjamin WHITE, Norman’s Cove-long Cove
CERTIFICATE IN CRIMINOLOGY
Caitlin Clarice Mary BURDEN, Carbonear Jayden Theresa BYRNE, St. John’s Matthew Gerald John CAINES, St. John’s Erin Patricia CARROLL, Lakeview, N.S. Olivia Jane CORBETT, Harbour Main Misty Dawn DYSON, Happy Valley-goose Bay Riley Elizabeth FAGAN, St. John’s
Hilary Jessica GRIFFITHS, Ship Harbour Kelsey Lynn MANNING St. John’s
Katie Quinn MCKEE, Irma, Alta.
Caitlin Gillian PAYNE, Cox’s Cove
Cassie PERFECT, St. John’s
Olivia Mae SHEPPARD, Corner Brook Riley Cameron STOYLES, St. John’s Allyson Jane SUMMERS, Conception Bay South Marissa Kaili Pearl TAYLOR, Kippens
CERTIFICATE IN INDIGENOUS STUDIES
Emily Marie GRAHAM, Channel-port aux Basques
Morgan Marie KIRBY, Epworth
Megan Christina MACKINNON, Halifax, N.S.
CERTIFICATE IN INDIGENOUSABORIGINAL STUDIES
Kendra Lydia Blanche THORNE, Doyles
CERTIFICATE IN PUBLIC POLICY
Cherish Elizabeth BLACKMORE, St. John’s Evan Joseph WHALEN, Hammonds Plains, N.S. Gregory Benjamin WHITE , Norman’s Cove-long Cove
CERTIFICATE IN STEM EDUCATION
Timothy James Thomas WILLIAMS, Mount Pearl
COMICS
en-ca
2021-10-23T07:00:00.0000000Z
2021-10-23T07:00:00.0000000Z
https://saltwire.pressreader.com/article/282376927783171
SaltWire Network